Dans Türleri ve Eğitimler

Zeybek Kursu

zeybek kursuZeybek kursu genel anlamıyla tüm bu ege yöresi danslarının gösterildiği kurlardan oluşur Ancak sosyal kullanımı ağır bastığından dans kursumuzda Zeybek oyunlarından Harmandalı dersi ile başlanır. 1 aylık Harmandalı kursu ardından diğer zeybek oyunlarına geçilir. Zeybek dersimize rahat kıyafetlerle katılmanız önerilir. Haftada 1,5 saatinizi ayırarak bir ay içinde kendi düğününüzde veya  yakınlarınızın en mutlu günlerinde Harmandalı gösterinizle herkesi büyüleyebilirsiniz.

Aşağıda izleyebileceğiniz video sadece 4 haftalık ders ile öğrencilerimizin sergilediği Harmandalı gösterisine aittir.

Ege denilince akla Zeybek gelir. Mert, cesur, atılgan, mazluma dost, haksızlığa düşman olarak tanınırlarTürk köylüsünün tipik bir örneğidir. Kurtuluş savaşında  gösterdikleri başarılar ünlerine ün katmıştır. Bugün Zeybeklik tarihi bir anı olarak yaşatılmaktadır.

Bölgenin oyun türü Zeybektir. Batı Anadolu’nun hemen hemen her, yerinde ”Zeybek” türündeki oyunlar görülür. Afyon, Antalya, Isparta, Burdur, Sakarya çizgisinin batı tarafında kalan illerimizde bu tür oyunun büyük etkileri vardır.

Zeybek oyunları her biri kendi hikâyesinden doğmuş kimi zaman hüzünlü, kimi zaman kahramanlık dolu oyunlardır. Zeybek oynayan kişinin sadece figürleri yapması değil yaptığı figürlere bu duyguları katması önemlidir. Eğitmenlerimiz bu oyunları sizlere bu duyguları katarak öğretmeyi benimsemişlerdir.

 

Anadolu yakası zeybek harmandalı kursu iletişim…

Avrupa yakası zeybek harmandalı kursu iletişim…