Dans Türleri ve Eğitimler

Flamenko Kursu

flamenko kursuFlamenko kursu ana hatları:

1. Flamenko ayak tekniği çalışması
2. Flamenko koreografi öğrenimi
3. Flamenko kültürünü edinme.

  1. Flamenko dansında ayak tekniği (ayak vuruşları) ancak sürekli, düzenli ve sistemli çalışmayla geliştirilebilen bir unsur olduğundan, dansın içinde etkin olarak ve olması gerektiği gibi kullanılabilmesi için koreografinin yanında bir yandan da teknik çalışma yapılması gerekmektedir. Bu çalışmanın vücuda zarar vermemesi için ise hem uygun zemin üzerinde hem de flamenko ayakkabılarıyla çalışmak gerekmektedir.
  2. Flamenko, kökeninde doğaçlama olmasına rağmen son yıllarda bir sahne sanatı olarak da son derece ileri gitmiş, dolayısıyla dans açısından da koreografik anlamda çok gelişmiş bir sanattır. Bu sebeple flamenko dans eğitimleri tek tek hareketler gösterilerek değil, kendi içinde bir bütünlük taşıyan koreografiler üzerinden verilir. Böylelikle hem flamenkoda sıklıkla kullanılan hareketler, hem bu hareketlerle birlikte el-kol-beden-ayak koordinasyonu, hem de bu hareketlerin hangi flamenko formlarında, nerede ve nasıl kullanılabileceği öğretilmiş olur.
  3. Flamenko dansı yalnızca dans ederek anlaşılabilecek bir dans türü değildir.
    İşin içinde ritmlerin de olması, farklı formlara göre kafanızdaki ritmleri adapte etme ihtiyacı sizi yarı müzisyen de yapar. Bu sebeplerden, her formun kendine has ritm yapısı ve özelliklerinden flamenko dans derslerinde altı çizilerek bahsedilmeli, öğrenciler ders dışında da bu ritmlerin üzerinde düşünmeye ve çalışmaya yönlendirilmelidir.

Öte yandan da flamenkodaki fiesta kültürü, yani kişilerin bir araya gelip sosyal bir ortamda bu sanatı paylaşma geleneği, bu dansın dış dünyadan soyutlanıp yalnızca kendi içine dönerek ilerletilmesinden ziyade temas kurmayı, soru sormayı, üzerinde konuşmayı, hakkında araştırma yapmayı, bol bol video izlemeyi, müzik dinlemeyi, yani flamenkoyla içli dışlı olmayı gerektirir.

Flamenko kursları kaç saatir?

Haftada bir gün 1,5 saat

Partner zorunluluğu var mıdır?

Flamenko eşli yapılan bir dans değildir. Dolayısıyla partner zorunluluğu bulunmamaktadır.

Erkekler de Flamenko kurslarına katılabilir mi?

Flamenko sadece bayanlara özgü bir dans değildir.

Özel bir kıyafet gerekir mi?

İlk derslere rahat kıyafetlerle gelmeniz önerilir. Birinci aydan sonra eğitmenimizin sizlere önereceği yerlerden Flamenko ayakkabısı temin etmelisiniz.

Anadolu yakası Flamenko  kursu iletişim…

Avrupa yakası Flamenko kursu iletişim…